M A R G I T - N E G Y E D

Az oldal töltődik.

Töltés elvetése

#margitnegyedarcai▶︎ Christophe – aki 32 évvel ezelőtt hozta el a francia sikket és az alkotói szenvedélyt Budapestre - Margit-negyed

    Aktuális
  • Főoldal
  • frontpage#margitnegyedarcai▶︎ Christophe – aki 32 évvel ezelőtt hozta el a francia sikket és az alkotói szenvedélyt Budapestre

#margitnegyedarcai▶︎ Christophe – aki 32 évvel ezelőtt hozta el a francia sikket és az alkotói szenvedélyt Budapestre

szeptember 26, 2024 Margit-negyed Comments Off

Ahogy a Mechwart liget felől a Margit híd irányába sétálsz, a Margit körút 16. szám alatt álló, eredetileg pékségként működő, 19. századi épület az elmúlt pár évben teljesen új életre kelt. Napjainkra egy igazán különleges gócponttá vált a MANYI, mely egy alulról szerveződő, organikusan fejlődő kulturális bázis, ahol minden este valami újat kínálnak: koncertek, kiállítások, színházi estek és kreatív workshopok keverednek egyedi hangulattal.

De hogyan vált Christope álma valósággá ebben a különleges térben, lássuk…

Mikor és hogyan kerültél Magyarországra?

32 évvel ezelőtt. Összeházasodtam Párizsban egy gyönyörű magyar leányzóval, és egyetem után Magyarországra költöztünk, 1992-ben.


…na és a Margit negyedbe?

A Margit negyedben nyitottuk a Manyit a Covid után. Kezdetben csak kulturális programokkal töltöttük meg a teret, aztán szépen lassan elkezdődött a vendéglátás rész is, majd a bár és vegetáriánus konyha.

Mi inspirált a MANYI Kulturális Műhely megnyitására, és hogyan alakult ki ez az egyedülálló közösségi tér?

Éreztem, hogy nagyon hiányzik tér a fiatal művészeknek. A gyerekeim 20 évesek. Nem élnek már itt sajnos, de rájuk gondolva akartam adni az itteni fiataloknak lehetőséget arra, hogy saját elképzelésükkel szervezzék a Manyiban (a nevet is ők találták ki) a kulturális életet. Két feltétel volt: nyitott, ingyenes vagy olcsó események, és minden „kérő” művésznek adni lehetőséget. Én a háttérből segítettem a szerveződést.

Mi a legnagyobb sikerélményed a MANYI működése során? Van-e egy emlékezetes pillanat, amely különösen közel áll a szívedhez?

Van sok – nevet -. De a legjobban annak örülök, hogy valóban a nagyon fiatal tinédzser keveredik örömmel az idősebb korosztállyal.

Kikből áll a csapat?

Nagy általánosságban fiatal felnőttekből, friss egyetemistákból tevődik össze a Manyi Crew, a szélrózsa minden irányából. Ez a változatosság és sokszínűség egyébként a Manyi legnagyobb ereje is szerintem: sokféle ember, sokféle látószögből lát rá az elénk kerülő kihívásokra, ezért is tudunk ennyire jól reagálni ezekre.

Hogyan sikerült a MANYI-ban egy olyan sokszínű közösséget létrehozni, ahol művészek, alkotók és a közönség ilyen szorosan tudnak együttműködni?

Talán a véletlen műve, vagy esetleg a gondviselés, de az biztos, hogy nem belőlünk fakadó tudatos tervezés. De valahol ez is a hely lényege. Szerintünk a Manyi sikerének titka az, hogy ez még mindig valamennyire egy alulról szerveződő kulturális műhely. Majdnem teljes szabadsága van az itt szerveződő programoknak ahhoz, hogy a maguk képére formálják a teret. Ahogy az itt dolgozóknak is. Több korábbi hely alapján ihletődtünk, de valami egészen újat akartunk megmutatni, létrehozni.

Rengeteg ember szeretettel teli energiáját hordozza magában a Manyi, amitől saját személyisége alakult ki a helynek. Kicsit szedett-vedett, sokszor káoszos, és közel sem tökéletes, de mégis ettől élettel teli a hely, és ezért igazán otthonos.

Kicsit azért is érzed otthon magad, mert otthon sem tökéletes minden.

Milyen kihívásokkal néz szembe egy ilyen kulturális tér üzemeltetése a negyedben?

Lokális szinten, egy ilyen patinás polgári kerületben, ami nem a klasszikus vigalmi területen helyezkedik el, mindig nehézkes lesz egy zenei fókuszú kulturális műhely élete. Ez nagyrészt egy lakóövezet, épp ezért figyelnünk kell arra, hogy a hely belesimuljon és kompromisszumot találjon a környékbeliekkel.

Eggyel kevésbé lokális szinten pedig látszik, hogy Magyarország lemaradásban van a szomszédaihoz képest szórakozóhelyek és kulturális műhelyek terén. Ez ugye két fő dologból következett:

Egyrészt az éjszakai élet 90-es évekbeli alvilági összefonódásai, valamint a West Balkán-tragédia árnyéka. A két esemény egyszerre lebegett sötét fellegként a magyar klub- és szórakozóhely-szcéna felett. Ez legjobban a jogszabályi keretek változásában tetten érhető, hiszen a drákói szigorú szabályok jelentősen csökkentették a vállalkozó kedvet.

Emellett sajnos a nem privát szférából érkező támogatások messze nem követik az európai átlagot. A kulturális műhelyeknek önfenntartóknak kell lenniük, ami így sokszor megnehezíti a hosszú távú projektek és víziók megvalósítását.

Milyen jövőbeli terveitek vannak – új projekt vagy rendezvény – a MANYI-ban?

A Manyi-nál szeretnénk, ha 100 év múlva meghatározó kulturális műhelyként, valamint vendéglátó és találkozóhelyként emlékeznének ránk. Olyan feltörekvő művészek alkothattak, találkozhattak és fejezhették ki magukat itt, akik később meghatározó szerepet töltöttek be a magyar kultúrtörténetben. A Manyi ugródeszka akar lenni feltörekvő, fiatal művészeknek és társadalmi munkásoknak. Teret akarunk biztosítani tehetséges zenészeknek, irodalmároknak, képzőművészeknek, fotósoknak, szociológusoknak, terapeutáknak, mindenkinek.

Szeretnénk a házat a végletekig fejleszteni, hogy még több igénynek tudjunk megfelelni, illetve még otthonosabbá és biztonságosabbá váljunk. Szeretnénk egyre többször megjelenni hozzánk hasonló kültéri rendezvényeken, terjeszteni és minél több emberrel közösen megélni a „Manyi Vibe”-ot.

Manyi Kulturális Műhely – Margit körút 16.
Teljes beszélgetés–>margitnegyed.hu…
A Manyi hétfőtől szerdáig 16:00-tól 01:00-ig, csütörtökön, pénteken és szombaton pedig hosszabb, 16:00-tól 02:00-ig tart nyitva, míg vasárnap 18:00-tól 01:00-ig várja a látogatókat.
Faceook: https://www.facebook.com/manyihaz/
Insta: https://www.instagram.com/manyihaz